Kā izvairīties no gingivīta un periodontīta?

Atbildam uz jautājumu par smaganu slimību veidiem un profilaksi (gingivīta un paradontīta iemesli, simptomi un ārstēšana).

Smaganu slimību cēlonis
Aplikums ir galvenais smaganu slimību cēlonis. Ja tas netiek regulāri notīrīts no zobiem, kā arī no grūti aizsniedzamām vietām zem smaganu malas, aplikums var uzkrāties, kairināt smaganas un izraisīt būtisku bojājumu. Iespēja saslimt ar smaganu slimību ir lielāka, ja smēķējat vai Jums ir kāda slimība.

Kas ir gingivīts?
Pirmo smaganu slimības stadiju sauc par gingivītu. Gingivīts ir smaganu iekaisums, kas rodas mīkstā aplikuma vai zobakmens mīkstā aplikuma rezultātā un var izraisīt pietūkumu, jutīgumu un smaganu asiņošanu, ne tikai tīrot zobus ar zobu birsti vai zobu diegu, bet arī, piemēram, kožot ābolā. Vēlākās slimības stadijās smaganas var sākt atkāpties, veidoties smaganu kabatas un zobi var kļūt kustīgi vai pat izkrīt.

Kas ir periodontīts?
Gadījumā, kad gingivīts netiek ārstēts, tas var progresēt, un var rasties smagāka smaganu slimība, ko sauc par periodontītu. Periodontīts ne tikai bojā smaganas, bet var bojāt arī zobu balstošo kaulu. Ja izveidojies periodontīts, bojājums vairs nav novēršams; tikai profesionāla ārstēšanas programma un uzlabota mutes kopšana ikdienā var ierobežot turpmāku bojājumu rašanos.

Kā izvairīties no gingivīta un periodontīta?
Parasti profilakses nolūkā nepieciešams ievērot mutes dobuma higiēnu, noņemt mīksto zobu aplikumu vai zobakmeni pie speciālista. Tīriet zobus divreiz dienā ar zobu birsti, kurai ir mīksti sariņi un noapaļots gals. Regulāri mainiet zobu birsti – vismaz reizi trīs mēnešos. Izmantojiet katru dienu zobu diegu, lai iztīrītu aplikumu no zobu starpām – vietām, kur grūti piekļūt ar zobu birsti. Zobu starpu tīrīšanai var lietot arī interdentālo birstīti, kas ir ideāli piemērota zobu starpu, kronīšu, tiltu un implantu tīrīšanai. Izmantojiet zobu pastu, kurā ir antibakteriālas sastāvdaļas un sastāvdaļas zobakmens novēršanai. Regulāri apmeklējiet zobārstu – reizi sešos mēnešos, lai pārbaudītu mutes dobumu un veiktu mutes dobuma higiēnu.